پرسش های متداول

  • سرنوشت مرسولات

علت برگشت مرسولات چیست؟

مرسولات پستی که به عللی از جمله نقص نشانی گیرنده، عدم مراجعه گیرنده برای دریافت مرسوله ثبتی، نقل مکان گیرنده، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله، فوت گیرنده و مانند آن توزیع نشود؛ به فرستنده محترم عودت می گردد.

ساعت و روز های کار باجه های پستی و ساعت و روز های مراجعه پستچی چگونه است؟

باجه های پستی از ساعت 8 تا 14.30 در روز های شنبه تا چهارشنبه و 8 تا 13.30 در روزهای پنجشنبه، غیر از روز های تعطیل اقدام به قبول مرسوله از فرستنده محترم می‌نمایند. همچنین در باجه‌های مرکزی مناطق پستی تهران و باجه‌های مشخص شده دیگر (به پرتال اداره کل پست استان مربوطه به نشانی post.ir مراجعه گردد) خدمات قبول مرسولات پستی در ساعت عصرگاهی و روزهای تعطیل ارایه می‌گردد. همچنین پستچی از ساعت 8 صبح تا توزیع آخرین مرسوله در روزهای غیر تعطیل اقدام به توزیع مرسولات می‌نماید. لازم به ذکر است مرسولات سرویس ویژه در روزهای تعطیل نیز در نشانی گیرنده محترم تحویل می‌گردد. ضمناً ادارات پست در روزهای، اول نوروز، سیزده فروردین، اعیاد فطر و قربان، عاشورا، 28صفر و 21 رمضان تعطیل می‌باشد.

آیا گیرنده می تواند شماره تلفن پستچی محل اقامت خود را داشته باشد؟

گیرنده محترم می‌تواند از طریق تماس با اداره پست محل اقامت خود نسبت به برقراری ارتباط با پستچی محل استقرار خود اقدام نماید.

در صورتی که گیرنده در محل استقرار خود حضور نداشته باشد؛ سرنوشت مرسوله چه می شود؟

برای تحویل مرسولات ثبتی، پستچی به نشانی گیرنده محترم مراجعه می‌نماید. چنانچه گیرنده محترم به هر علت در نشانی مندرج روی مرسوله حضور نداشته باشد، پستچی اقدام به صدور اطلاعیه ورود نموده و به اطلاع گیرنده محترم می رساند در روز و ساعت مشخصی مجدداً جهت تحویل مرسوله اقدام می‌نماید. در صورتی که در مراجعه بعدی نیز تحویل مرسوله مقدور نگردد، پستچی اقدام به صدور برگ اطلاعیه مجدد نموده و از گیرنده محترم تقاضا می‌نماید تا به نشانی مشخص شده اداره پست مراجعه و نسبت دریافت مرسوله خود اقدام نماید. این اطلاعیه ورود در صندوق پستی مکان و یا در هر محل دیگر در دسترس گیرنده، قرار داده می‌شود.

رهگیری مرسولات پستی چگونه است؟

مشتری محترم می‌بایستی به منظور رهگیری مرسولات ثبتی قبض رسید یا شماره بارکد مرسوله را در اختیار داشته باشد. پس از آن به نشانی tracking.post.ir مراجعه و با ورود شماره بارکد مرسوله در باکس مربوطه اقدام به رهگیری مرسولات در تمام مراحل قبول، رهسپاری و توزیع نماید.

آیا از طریق تلفن همراه می توانیم خدمات پستی را دریافت کنیم؟

با استفاده از اپلیکیشن پستخونه روگوشی‌های هوشمندتان، می‌توانید سفارشات پستی خودتان را ثبت کنید و با دریافت کد پیگیری موقت به نزدیکترین باجه پستی مراجعه و مرسوله خودتان را ارسال نمایید.

چه مدت طول مي‌كشد تا يك نامه عادي به مقصد برسد؟

اگر نشانی به طور دقيق، همراه با كد پستي روي پاكت نامه درج شده باشد، زمان تحويل نامه‌هاي عادي درون شهري 24 تا 48 ساعت و بين شهري 48 تا 72 ساعت خواهد بود. البته اين مدت، به زمان انداختن نامه در صندوق بستگي دارد که ساعت تخلیه صندوق پستی سطح معابر بر روی این صندوق ها درج شده است.

در ارسال مراسلات پستي به چه مواردي بايد توجه كرد؟

  • نشانی دقيق و كامل گيرنده و فرستنده در محل‌هاي مشخص روی لفاف درج شود.
  • كد پستي فرستنده و گیرنده را حتما قيد نمایيد.
  • از لفاف‌هاي استاندارد و متناسب با نوع محتويات استفاده گردد و جداً از قرار دادن اشياء در داخل پاكات خودداري نمایيد.
  • از قرار دادن وجه نقد و ساير اوراق بهاءدار در مرسولات غیر بیمه خودداري نموده و جهت ارسال وجه نقد يا هرگونه اوراق بهاء دار از سرويس بيمه با ارزش اظهار شده استفاده نمایيد.
  • توجه داشته باشيد هنگام لفاف‌بندي فضاي خالي در داخل بسته به هيچ عنوان وجود نداشته باشد.
  • از ارسال مواد غذايي فاسد شدني مثل گوشت و انواع كالباس و مواد شيميايي مانند انواع سركه و ترشيجات جداً خودداري نمایيد.

تاریخ بروز رسانی :

تاریخ بروز رسانی :
1401/11/25